Ak si budete ďalej prehliadať túto stránku, akceptujete používanie súborov cookie, vďaka ktorým získavame štatistiky návštevníkov a ktoré nám umožňujú poskytnúť vám cielený obsah prispôsobený vašim záujmom a zabezpečujú interakciu so sociálnymi sieťami.  Ďalšie informácie o súboroch cookie a ich nastaveniach nájdete v našich zásadách ochrany osobných údajov.

Tipy, ktoré pomôžu vašim deťom nájsť koníček, ktorý budú mať radi.

Deti sú od prírody zvedavé a stále sa chcú učiť. Nikdy nie je príliš neskoro na to, aby sme im predstavili nový koníček alebo im ukázali niečo, čo ešte nikdy nezažili. Koníčky prinášajú vašim deťom veľa výhod, ako napríklad rast zdravého sebavedomia, umenie oceniť sa, naučiť sa pracovať so stresom, vypestovať sebadisciplínu a trpezlivosť.

Záľuby tiež poskytujú deťom prostredie, v ktorom sa môžu učiť, posilňujú ich motorické zručnosti a sebadôveru, povzbudzujú kreativitu a rozvíjajú schopnosti myslenia, zatiaľ čo robia niečo, čo ich baví.

Tipy, ktoré pomôžu vašim deťom nájsť koníček, ktorý budú mať radi.

Či už ide o hudbu, výtvarnú dielničku, výlety, šport, čítanie kníh alebo záhradníčenie, fantázie sa medze nekladú. Každá skúsenosť posilní schopnosti vášho dieťaťa a naučí ho niečo nové. Napríklad:

  • Varenie zapojí všetky zmysly vášho dieťaťa. Umožní mu zoznámiť sa s rôznymi kultúrami a experimentovať so surovinami a koreninami.
  • Pečenie môže podporovať matematické zručnosti, pretože vo všeobecnosti zahŕňa presné odmeriavanie ingrediencií. Môžete tiež rozvíjať záujem o fyziku a chémiu, keď vysvetlíte, prečo cesto kysne alebo pri akej teplote voda vrie či mrzne.
  • Záhradníčenie ich obohatí o informácie o zdravej výžive. Dozvedia sa, odkiaľ pochádza ich jedlo a naučia sa trpezlivosti a zodpovednosti.
  • Výlety do prírody a pozorovanie hviezd im pomáhajú rozvíjať lásku k prírode. Umožňuje im oceniť svoje okolie a rozvíjať ich predstavivosť.
  • Vďaka športu sa stýkajú s ostatnými deťmi. Naučia sa tímovej spolupráci a disciplíne.
  • Čítanie zvyšuje ich gramotnosť a zároveň podporuje silnejšiu fantáziu a tvorivé umenie. Rozširuje ich obzory a poskytuje veľa vedomostí.   
  • Hudba je prostriedkom sebavyjadrenia. Hudba dokáže dieťa upokojiť a učí ho obetavosti, sústredeniu a pravidelnému precvičovaniu. Zároveň umožňuje vášmu dieťaťu, aby hlbšie vnímalo umenie.

Bez ohľadu na to, aké koníčky si vaše dieťa zvolí, sledujte, kam smerujú a uistite sa, že sa pri tom bavia! Tu je niekoľko tipov, ktoré im pomôžu objaviť ich záujmy:

Umožnite im nájsť svoju vlastnú vášeň:
Skúšanie nových vecí je najlepším spôsobom, ako získať životné skúsenosti a objaviť neznáme záujmy. Keď im predstavujete niečo nové, čo ešte nikdy predtým nezažili, nebojte sa byť kreatívny. Dajte im slobodu a čas, aby ste zistili, či im koníček vyhovuje. Objavte skryté talenty svojho dieťaťa.

Povzbudzujte a podporujte ich koníčky:
Povzbudzovanie a podpora sú nevyhnutné. Spýtajte sa ich, či sa im to páči, čo z toho majú radi a či z ich koníčkov nevyplynuli nové záujmy.

Podporte vaše dieťa aj v prípade, že požaduje zmenu:
Deti každý deň objavujú nové veci. Ich záujmy sa môžu neustále meniť. Podporte koníčky svojho dieťaťa. A keď ho budú chcieť zmeniť, tak to nevadí, pretože deti nesmierne ťažia z malých zmien. Napríklad ich nechajte vyskúšať lekciu s novým učiteľom, umožnite im prejsť na nový štýl tanca alebo iný hudobný nástroj. To všetko im môže pomôcť zvrátiť ich rozhodnutie o zmene koníčka.

A ako je to u vás? Aké záujmy majú vaše deti?

Top